van hátra

Portland versenyösszefoglaló.

fotó: spokesman

Takuma Sato győzelem Portland-ban

A 41 éves japán, Takuma Sato sikerét hozta az idei IndyCar bajnokság utolsó előtti versenye, ahol a két bajnokaspiráns, Scott Dixon és Alexander Rossi bár célba értek, nem állhattak fel a "dobogóra".

Egy, a végéig teljesen kiszámíthatatlan versenyt láthattunk Oregon-ba. A sorozat 10 esztendő után tért vissza a Portland International Raceway-re.

A 105 körös verseny rajtját követően, mindössze a harmadik kanyarig jutott el az IndyCar mezőnye gond nélkül. Hatalmas ütközésnek lehettünk szemtanúi, amikor Zach Veach és James Hinchcliffe összeütköztek, a Festival Chicane-hoz érve. A két pilóta ütközésének következtében, a bajnokságot vezető Scott Dixon, Ed Jones, Graham Rahal, valamint Marco Andretti is egymásnak rohantak. Ráadásul úgy, hogy az Andretti-vel versenyző Marco, a levegőbe emelkedett és Hinchcliffe fölött átrepült, majd felborulva fejjel lefele állt meg. A balesetben senki nem sérült meg.

Az ütközést követően Ed Jones és Marco Andretti azonnal feladták a versenyt, Rahal pedig pár kör után búcsúzott. Igaz Hinchcliffe egy igen hosszú pit kiállást követően visszatért, már nem tudta felvenni a versenyt a legjobb helyekért. Hátránya huszonkilenc kör volt, a 22. helyen.

A pontversenyben vezető Dixon-nak olyan szinten volt szerencséje, hogy az autója kisebb-nagyobb karcolásait leszámítva, vissza tudott állni a versenybe. Kilátogatott a pit-be új gumikért és üzemanyagért. Ezután a mezőny végére került és ráadásnak, kapott egy áthajtásos büntetést, mert túllépte a pit-ben megengedett sebességhatárt. Az új-zélandi, a teljes kavarodásnak és elszántságának köszönhetően, végül az ötödik helyre hozta be 9-es rajtszámú Chip Ganassi-ját. Ez, azért is volt számára nagyon fontos, mert az összetettben még 3 ponttal növelni tudta előnyét, a második helyen szereplő, Alexander Rossi-hoz képest.

Rossi, már nem mondhatja magát ilyen szerencsésnek, mert bár 32 körön át vezette az őrült versenyt, az 56. körben Zach Veach megpördült és a sárga zászlós periódus teljesen bekavart az Andrettis éllovasnak. Ennek is tudható be, hogy a verseny leintésekor a 8. helyen ért célba.

A pole-ból rajtoló ausztrál Will Power sem fog szívesen emlékezni erre a hétvégére. Neki, műszaki meghibásodással kellett megbirkóznia a 8. körtől, aztán a 43. körben teljesen feladta a versenyt, amikor a 11-es kanyarban lévő gumifalnak csapta autóját.

Bár neki és csapattársának, Josef Newgardennek még van matematikai esélyük, hogy megnyerjék a bajnokságot – 87 ponttal állnak holtversenyben a harmadik helyen – de még akkor is csodára lenne szükségük a végső győzelemhez, ha a szezonzárón dupla pontokat osztanak ki.

A verseny végén, Takuma Sato megszerezte pályafutása harmadik győzelmét az IndyCar-ban úgy, hogy folyamatosan támadta őt, Ryan Hunter-Reay. A tavalyi szezon Indy500 győztes japán versenyző, nem egészen 1 másodperces előnnyel látta meg először a kockás zászlót, egykori csapattársa előtt. Egészen pontosan, 0.608 másodperccel.

„ Volt egy pár kemény hétvégénk. A sárgazászló, nyilvánvalóan a segítségünkre volt, ugyanakkor az autónak is megvolt a sebessége. Nézzék meg, ezeket a rajongókat. Azt hiszem, életem egyik legszebb napja.” – reagált a győzelem hevében Sato.

A második, Ryan Hunter-Reay mögött célba érő pilóta, a francia Sebastien Bourdais állhatott fel, a képzeletbeli dobogó harmadik fokára.

A szezonzáró verseny, szeptember 16-án a Sonoma Racewayen lesz, amely helyszín elköszön az IndyCar sorozattól. Ez lesz az utolsó, itt megrendezett futam.

Vigh Gábor
Debrecen
2018.09.03
A héten teszteli az új IndyCar versenyautót Fernando Alonso!

fotó: racefans

A kétszeres spanyol világbajnok, közel három hete jelentette be, hogy 2019-től nem folytatja a Forma-1-ben.

Tervei között szerepel, hogy a WEC bajnokság mellett, az amerikai IndyCar sorozatban is, egy komplett szezont fog versenyezni. Csapata, egy, a McLaren által irányított Andretti ‘B, istálló lehet.

Idő közben hivatalosan is megerősítették, hogy Fernando első tesztje, a héten lesz esedékes. Igaz, tavaly rajthoz állt az Indy500-as viadalon, erre az évre, egy teljesen új aerodinamika kapott helyet az autókon. Így, az amerikai sorozat legújabb autójával fog tesztelni, szeptember 5-én.

A tesztet, a nyilvánosság és a média számára zárt módon rendezik meg, amit a McLaren is megerősített. Ettől függetlenül, az eseményt követ?en pontos információt kapunk arról, hogy mi is zajlott szerdán.

Az IndyCar, az idei utolsó előtti versenyre érkezik ezen a hétvégén Portland-be és ahogy azt korábban tudni lehetett, Alonso Barber-ben vezethet majd egy Andretti gépet, Honda er?forrással.

Alonso IndyCar-os programja eddig még nem teljes, ellenben nagy a valószínűsége annak, hogy a McLaren, a Chevrolet motorjait fogja használni. Igaz, a Honda is érdeklődését fejezte ki Alonso felé a balul sikerült Forma-1-es projekt és a rengeteg negatív kritika ellenére, melyet a spanyol címzett nekik.

Vigh Gábor
Debrecen
2018.08.31

2018 Aug. 31 - Szept. 2. : Grand Prix of Portland

A verseny a Facebook oldalunkon a "Videók" menüben elérhető marad!

Hivatalos spotter guide.

Egy kis statisztika a jelenlegi mezőny Portland-i eredményeiről, Driver performance

RaceControll

Lassan elérkezünk a 2018-as IndyCar bajnokság végéhez. Az utolsó két verseny előtt, a bajnokságot Scott Dixon vezeti 568 egységgel, akit az új generáció nagy reménysége, a 2016-os Indy500 győztes, Alexander Rossi követ 542 ponttal. A tabella harmadik helyén, az idei esztendő Indy500 bajnoka, Will Power várja az utolsó hajrát.

A hétvégén 25 autó fog rajthoz állni.
Mint a Facebook-on is olvashattátok, a hátralévő két versenyen az SPM #6-os autóját Carlos Munoz fogja vezetni a hátralévő két versenyeken.
Alfonso Celis Jr. veszi át a Juncos #32-es autóját. A Shank Racing autója is pályára gurul Jack Harvey-val. Dale Coyne is pályára küldi Santino Ferrucci-t a #39-es géppel.
Jordan King pedig visszakapta helyét Ed Carpenter-től.

Az első két szabadedzésen Will Power és SeeBass volt a leggyorsabb. Mögöttük egy eléggé vegyes mezőny alakult ki, amely a szabadedzéseken egyáltalán nem meglepő.
A harmadik gyakorláson ismétt Bourdais vitte el a legjobb idővel az első helyet.

Kvalifikáció:
A két csoport közül a Group 2 volt az erősebb. Az első csoport nem hozott különösebb meglepetést, ahogy a 2. sem. egyedül Simon Pagenaud nem tudta magát tovább autózni a 2. körbe.
A 2. menetben egyedül Zach Veach 5. pozíciója volt picit váratlanabb, amivel Hinch-et ejtette ki. De a bajnok esélyes Scott Dixon sem tudott bekerülnie a 3. körbe. A Fast6-be két Penske, három AA és Bourdais a Dale Coyne autóval jutott be.
Az utolsó etapban Will Power bizonyult a legjobbnak, így ő vehette át a P1-es matricát.
A kvalifikáció a Facebook oldalunkon megnézhető felvételről!